Насловна Занимливости Историска фотографија после 23 часовна успешна операција

Историска фотографија после 23 часовна успешна операција

од Ivica Kitanovski

Полскиот хирург, а подоцна и министер за здравство, Релига Збигниев, ги следи виталните знаци на пациентот после 23 часовна трансплантација на срце во 1987ма година. Докторката која асистирала, онесвестена од умор, спие во десниот ќош на салата. Интересен податок е дека пациентот од фотографијата, Тадеус Зикиевиц, всушност го надживеал докторот кој му овозможил втора шанса за живот. Релига починал во 2009та, а Тадеус во 2017та година, 30 години по операцијата.

Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Рубикон.мк. Секој упад и злоупотреба на интернет-страницата на Рубикон е казнив со закон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ