Насловна Занимливости Дали Короната е навистина толкава закана како што ни ја претставуваат?

Дали Короната е навистина толкава закана како што ни ја претставуваат?

од Ivica Kitanovski

Фејсбук статус на Ивица Китановски.

Прогласување пандемија која всушност е лабораториски модифициран обичен сезонски грип (предизвикан од корона вирус a.k.a. Ковид 19), која трае у просек 7 месеци и погаѓа 80% од светското население на годишно ниво од кога постои светот и веков, пренапумпана со огромна медиумска пажња и паника може да ви даде одговор на следниве прашања:

– Како да ја ограничите слободата на движење, а за тоа народот да не се побуни, туку да навива и самиот тоа да го бара, поддржува и посакува?

– Како да се распуштат школите и се воведе виртуелна настава, а со тоа се премости проблемот на финансирање на образовните кадри, а народот да не се буни, туку да навива за тоа, и самиот да го бара и посакува?

– Како дополнително да ги оттуѓите луѓето едни од други, па преку контролирани медиуми да ги бомбардирате и труете со страв и паника преку селективно избрани статистики и информации од секаде ширум светот, кои не се во можност навистина да се проверат, а за тоа народот да не се побуни, туку да навива и тоа самиот да го бара и посакува?

– Како безболно да се воведе систем на контрола на движење, а народот за тоа да не се побуни, напротив, самиот да го бара, поддржува и посакува?

– Како да се наметне полициска држава и парични глоби, а народот против тоа да не се побуни, туку самиот да го бара, поддржува и посакува?

– Како да се воведе тоталитаризам, а народот против него да не се побуни, туку самиот да го бара, поддржува и посакува?

– Како да се воведе обврска за медицинско тестирање и експериментирање со вакцини со непроверени и крајно сумљиви супстанци, а народот да не се побуни, напротив, самиот да го бара, поддржува и посакува?

– Како да ги елиминирате сите преостанати поединци со здрав разум и различно размислување, а народот против тоа да не се побуни, туку и тоа да го поддржува и посакува?

– Како да се исфрлат од употреба банкнотите над кои немаат целосна контрола, бидејќи физички ги поседувате и се заменат со дигитални терминали и пластики со бројки, кои они ги контролираат, а народот против тоа да не се побуни, туку самиот за тоа да навива и да го посакува?

– Како да се започне крволочна војна со поединци, идеја и критичка мисла, а луѓето да не се побунат против тоа, туку самите да навиваат да се угушат неистомислениците?

– Како да се парализираат сите институции и се направи послушен народ во ек на мигрантска криза, на која на вратите ни тропаат 3 000 000 воено способни, веќе слободни мигранти, а народот да не се побуни, да остане слеп и дефокусиран, и самиот да побара распуштање на институциите?

Западнонилска треска, Шапилигавка, Сарс, Мерса, Ебола, Птичји грип, Свински грип, Зика, Корона… Сите заедно немаат однесено повеќе човечки животи од последната војна за нафта во Сирија, или последниот обичен сезонски грип во светски размери и рамки.

Кина, 2 миљарди, фрлија маските и прогласија крај на Короната, кај нас ќе умрела Жане од кадрово, пошто две деца играле на лулашки позади зграда. Хистерија ли е, глупавост ли е, ја стварно не знам.

Просечна старосна граница на смрт во Италија од Корона е 81 година. Со зборови, ОСУМДЕСЕТ И ЕДНА ГОДИНА!

Во ред е да се биде претпазлив, али ова што го читам веќе преоѓа во лудило и е класична од прирачник психолошка војна. Стравот што секојдневно ви го всадуваат ќе однесе повеќе животи од самиот вирус.

Информирајте се, прочитајте, имате насекаде вистински информации, бројки и статистики. Бидете паметни и сами направете истражување и споредби. Според Светската здравствена организација во Италија во 2016/2017та година само од сезонски грип се починати 68 000 лица. Медиумите овој податок го пренесоа како нормална статистика и не се прогласи полициски час, ниту вонредна состојба. Не плашете се од пропаганди и вируси, плашете се од луѓе. Особено од оние што ги бирате да ве информираат и водат.

На здравје!

Светски пресек за човечки загуби на дневно ниво од водечки болести

Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Рубикон.мк. Секој упад и злоупотреба на интернет-страницата на Рубикон е казнив со закон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ