Насловна Занимливости B.A.C.A – Моторџиски клуб формиран за пружање заштита на злоставувани деца

B.A.C.A – Моторџиски клуб формиран за пружање заштита на злоставувани деца

од Ivica Kitanovski

B.A.C.A. Bikers Against Child Abuse (Моторџиите против злоставувањето деца) е организација на моторџии формирана во 1995та година во Јута, со повеќе подружници ширум светот. До сега имаат заштитено илјадници деца и помогнато да се соочат и справат со своите злоставувачи. Нивните акции опфаќаат и пронаоѓање на злоставувачите и предавање на надлежните, како и деноноќно чување на живеалиштето на детето жртва, додека напасникот не се најде зад решетки. Познати се по тоа што неретко ги придружуваат децата жртви на судењата, како би им влеале сигурност и би им го олесниле моментот на соочување со напаѓачот.

Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Рубикон.мк. Секој упад и злоупотреба на интернет-страницата на Рубикон е казнив со закон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ